Final Programme

* denotes short paper

Friday, February 28

Opening Ceremonies: 8:30 A.M.-9:00 A.M.

Sainte Claire Room
Jim Hightower, California State University-Fullerton (USA) Conference Chair

Keynote Address: 9:00 A.M.-10:00 A.M.

Sainte Claire Room

Coffee Break: 10:00 A.M.-10:20 A.M.


Technical Session I: 10:20 A.M.-12:00 P.M.

Session I-A

Sainte Claire Room
Session Chair: Donna Mooney, University of Arkansas for Medical Sciences (USA)

Session I-A-1 Biomedical Computing (10:20 A.M.-11:10 A.M.)

Session I-A-2 Data Mining (11:10 A.M.-12:00 P.M.)

Session I-B: Computer and Telecommunication Networks

Santa Vesta Room
Session Chair: Mohammad S. Obaidat, Monmouth University (USA)

Session I-C: Genetic Algorithms I

Saratoga Room

Session Chair: Roger Wainwright, University of Tulsa (USA)

Session I-D

Santa Cruz Room

Session I-D-1: Computational Logic and Logic Programming (10:20 A.M.-11:10 A.M.)

Session Chair: Ralph Wilkerson, University of Missouri-Rolla (USA)

Session I-D-2: Programming Languages (11:10 A.M.-12:00 P.M.)

Session Chair: Bogumil Hausman, Ericsson Telecom AB (Sweden)

Lunch Break: 12:00 P.M.-1:30 P.M.

(no formal program)

Technical Session II: 1:30 P.M.-3:10 P.M.

Session II-A: Database Technology I (Document Systems and Knowledge Discovery)

Sainte Claire Room
Session Chair: Masaru Kitsuregawa, University of Tokyo (Japan)

Session II-B: Parallel and Distributed Computing I (Algorithms and Applications)

Santa Vesta Room
Session Chair: Aomar Maddi, IRISA (France)

Session II-C: Genetic Algorithms II

Saratoga Room
Session Chair: Roger Wainwright, University of Tulsa (USA)

Session II-D: Fuzzy Applications I

Santa Cruz Room
Session Chair: Steve Grimaldi, UHD (USA)


Coffee Break 3:10 P.M.-3:30 P.M.


Technical Session III: 3:30 P.M.-5:10 P.M.

Session III-A: Database Technology II (WWW and Mobile Databases)

Sainte Claire Room
Session Chair: Mukesh Singhal, Ohio State University (USA)

Session III-B: Parallel and Distributed Computing II (Networks and Communications)

Santa Vesta Room
Session Chair: Wei-Ming Lin, The University of Texas at San Antonio (USA)

Session III-C: Genetic Algorithms III

Saratoga Room
Session Chair: Roger Wainwright, University of Tulsa (USA)

Session III-D: Fuzzy Applications II

Santa Cruz Room
Session Chair: Hans-Heinrich Bothe, Technical University of Berlin (Germany)


SIGAPP Meeting: 5:30 P.M.-6:30 P.M.

Boardroom

Reception: 7:00 P.M.-9:00 P.M.

Sainte Claire Room

Saturday, March 1

Keynote Address: 9:00 A.M.-10:00 A.M.

Sainte Claire Room

Coffee Break: 10:00 A.M.-10:20 A.M.


Technical Session IV: 10:20 A.M.-12:00 P.M.

Session IV-A: Database Technology III (Distributed Databases and Transaction Processing)

Sainte Claire Room
Session Chair: Masaru Kitsuregawa, University of Tokyo (Japan)

Session IV-B: Parallel and Distributed Computing III (Scheduling)

Santa Vesta Room
Session Chair: Chin Lu, The Chinese University of Hong Kong (Hong Kong)

Session IV-C: Multimedia Systems

Saratoga Room
Session Chair: Yoshinori Hara, NEC Laboratories (USA)

Session IV:

Santa Cruz Room

Session IV-D-1: Artificial Intelligence (10:20 A.M.-11:10 A.M.)

Session Chair: Robert Inder, University of Edinburgh (UK)

Session IV-D-2 Computer Uses In Education (11:10 A.M.-12:00 P.M.)

Session Chair: Doris Carey, University of Colorado-Colorado Springs (USA)


Lunch Break: 12:00 P.M.-1:30 P.M.

(no formal program)

Technical Session V: 1:30 P.M.-3:10 P.M.

Session V-A: Database Technology IV (Advanced Topics in Databases)

Sainte Claire Room
Session Chair: Masaru Kitsuregawa, University of Tokyo (Japan)

Session V-B: Parallel and Distributed Computing IV (Resource Allocation and Load Balancing)

Santa Vesta Room
Session Chair: E. V. Krishnamurthy, Australian National University (Australia)

Session V-C: Mobile Computing Systems I

Saratoga Room
Session Chair: Dorota M. Huizinga, California State University-Fullerton (USA)

Session V-D: Panel Session: Human Computer Interaction Models and Application Development

Santa Cruz Room
Moderator: Pradip Peter Dey, Hampton University (USA)

Panelists:

See http://www.cs.hamptonu.edu/~dey/papers/tr96.4.html

Coffee Break 3:10 P.M.-3:30 P.M.


Technical Session VI: 3:30-5:10 P.M.

Session VI-A: Database Technology V (Workflow Management and Multimedia Databases)

Sainte Claire Room
Session Chair: Masaru Kitsuregawa, University of Tokyo (Japan)

Session VI-B: Parallel and Distributed Computing V (Performance Analysis and Evaluation)

Santa Vesta Room
Session Chair: Arun Jagota, University of California (USA)

Session VI-C: Mobile Computing Systems II

Saratoga Room
Session Chair: Dorota M. Huizinga, California State University-Fullerton (USA)

Session VI-D: Scientific Computing

Santa Cruz Room
Session Chair: Aric C. Lambert, Mississippi State University (USA)


Sunday, March 2

Tutorials: 9:00 A.M.-12:00 P.M.

Brief descriptions are available.
Tutorial #1: Research Issues on Very Large Workflow Management Systems
Gustavo Alonso
Swiss Federal Institute of Technology (Switzerland)
Tutorial #2: Fuzzy Neural Networks
Hans-Heinrich Bothe
Technical University of Berlin (Germany)
Tutorial #3: Disconnected Browsing : WWW & Mobile Computing
Anupam Joshi
University of Missouri (USA)
Tutorial #4: Principles of Computer Systems and Network Performance Evaluation,
Mohammad S. Obaidat
Monmouth University (USA)
Tutorial #5: Coordination Models, Languages and Applications
George Papadopoulos
University of Cyprus (Cyprus)
Tutorial #6: Middleware for Distributed Object Management
Markus Tresch
Swiss Federal Institute of Technology (Switzerland)

Lunch Break: 1:00 P.M.-2:00 P.M.

(no formal program)

USACM Panel: 2:00-5:00 P.M.

Joint with ACM '97

Copyright and the Net: Is Legislation the Answer?

Moderator: Barbara Simons, IBM (USA) Panelists: http://www.csis.gvsu.edu/SIGCSE97/ACM97panel.txt
Return to the SAC'97 Page